piątek, 10 lutego 2017

Masza ,Maszenka

A w zasadzie dlaczeco nie nienawiedze Ruskich .
Babcia moja urodziła sie w 1914, wiec i caratu i do następnej władzy okupacyjnej  nie żywiła ciepłych uczuć.  Oj nie. Ale kiedyś opowiedziała mi  historie z czasów końca wojny.
Przeczekiwała ten koniec w swoim domu rodzinnym, na biednej  nowosądeckiej wsi. Przyszło pod dom pięciu żołnierzy radzieckich,  brudni, zmęczeni, zapytali wystraszonych  mieszkańców( a same kobiety w domu były i małe dzieci) czy mogą się umyć "pod studnią". No i się umyli, babci wyniosła im mleka, nadal wystraszona, potem zapytali się, czy mogą się położyć obok sterty drzewa i pospać... No to kobiety ich poprosiły do  domu, bo było zimno jeszcze, dom biedny bardzo , trzy izby, w tym jedna taka  z czarna kuchnią i klepiskiem. I oni, ci żołnierze jak padli koło pieca tak w mig posnęli jak kamienie...Babcia mówiła ze jak długo żyła nigdy potem nie widziała by ktoś tak  upadł i zasną migiem. Tacy byli umęczeni.
Na drugi dzień wpadł po nich jakiś goniec, pobudzi , dał rozkazy i oni  ledwie się zdążyli mleka napić , chleb co dostali pochowali do plecaków i  poszli.Zostawiając te parę konserw. Wiele nie mieli sami a się z ta biedą zastaną podzielili.
I dlatego moja babcia serdecznie nienawidząc rządów rosyjskich i sowieckich zawsze mi mówiła- ze rząd to nie to samo co naród. A naród to nie to samo co ludzie.

Kwiatki? Maszko masz?
Pachną?
A gdzie tam, oszukane...


Masza jest z tych myślących, co można poznać po bruzdach na czole;)

4 komentarze:

 1. sliczne dziewuszki <3 A slowa Babci to swieta prawda <3

  OdpowiedzUsuń
 2. otóż to - każdy człek inszy może
  być w naszej ocenie - tylko dajmy
  mu szansę pokazać się z tej strony -
  o ile takowąż posiada, oczywiście,
  bo człek to tylko człek - i potwór
  z niego wyleźć może a czasem musi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie one są fajne ☺ też mi się marzy taka własnoręcznie zrobiona lalka. Może jak się napatrzę u pani to i odwaga mi przyjdzie i sobie ulepię 🤔 Podziwiam naprawdę, są ekstra i te słodkie dziubasy ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń